Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów (24-30.06.2024 r.).
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje w sprawie monitoringu w gabinetach
Ustawa o działalności leczniczej po nowelizacji przewiduje możliwość szerszego stosowania w podmiotach leczniczych monitoringu w pomieszczeniach, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich odebrało w związku z ustawą skargi, w których skarżący odwołują się do nieposzanowania praw do intymności, godności, prywatności i ochrony danych osobowych. Wątpliwości budzi też zagadnienie wywiązywania się placówek medycznych z obowiązku ograniczania dostępu do nagrań z monitoringu wyłącznie dla ochrony i personelu technicznego. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny o odniesienie się do wątpliwości w kwestii spełniania przez ustawę warunków wynikających m.in. z Konstytucji RP oraz poprosił o informację o ewentualnych planowanych kontrolach w podmiotach leczniczych.
— Więcej w dentonet.pl: Monitoring w gabinetach – RPO pisze do minister zdrowia
Obowiązek posiadania systemu zarządzania jakością
Podmioty świadczące usługi stomatologiczne, które posiadają kontrakt z NFZ, zobowiązane są od 30 czerwca br. do posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Celem jest stworzenie protokołów monitorowania, oceny i doskonalenia w opiece zdrowotnej, w tym monitorowania zdarzeń niepożądanych. Sankcje za niewywiązanie się z obowiązku w przewidzianym terminie nie zostały określone w treści ustawy.
— Więcej w infodent.pl: Powstał ważny obowiązek po stronie lecznic stomatologicznych. Uwaga na 1 lipca
„Dental and medical problems” odnotowało wzrost wskaźnika Impact Factor
Czasopismo naukowe Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego „Dental and medical problems” awansowało w rankingu Journal Citation Reports. Impact Factor wzrósł do wartości 2,7, odnotowano też istotnie wyższą pozycję wśród podobnych profilem czasopism naukowych – aktualnie „Dental and medical problems” należy do 25% najlepszych czasopism naukowych na świecie w dwóch dziedzinach. Czasopismo prowadzone jest od 2019 r. przez prof. Mieszka Więckiewicza oraz dr hab. Helenę Martynowicz i sukcesywnie dostosowywane do międzynarodowych standardów.
— Więcej w dentonet.pl: „Dental and Medical Problems” z awansem w Journal Citation Reports
Nowe wzory świadectw LEK i LDEK
Świadectwa LEK i LDEK dostosowane zostaną do obowiązujących wymogów dotyczących dokumentacji publicznej. Elementy zabezpieczające przed podrobieniem, przerobieniem i sfałszowaniem stosowane będą zarówno w procesie wytwarzania papierowego podłoża, jak i w sposobie druku. Dotychczas wydane świadectwa zachowują ważność.
— Więcej w infodent.pl: Będzie nowy wzór świadectw LDEK i LEK
Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik
Tagi: #DPP